brakiem wykwalifikowanych pracowników

Coraz więcej firm zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników

Bez pracowników firma nie może prawidłowo funkcjonować, zaczyna pojawiać się coraz więcej problemów. Jeśli się ich w porę nie zażegna, to niestety trzeba liczyć się z szeregiem strat. Niestety nawet jeśli firma chce zatrudnić wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, to nie jest to łatwe. W wielu krajach firmy stoją przed wyzwaniem w postaci deficytu fachowców, co oczywiście ma szereg negatywnych konsekwencji. Na obecną sytuację ogromny wpływ miała oczywiście pandemia i długotrwały lockdown. Problemy z rekrutacją ma przede wszystkim branża usługowa, ale duże problemy są w produkcji czy szeroko pojętej logistyce.

Brak wykwalifikowanych pracowników potęguje problemy w wielu firmach

Obecnie w wielu branżach to nie pracownik musi martwić się o zatrudnienie, ale pracodawca. Niestety brakuje wykwalifikowanych i doświadczonych kandydatów, którzy są skłonni podpisać umowę na warunkach oferowanych przez potencjalnego pracodawcę. Jeśli stawka jest niesatysfakcjonująca, to zawsze można przejść do konkurencji, która doceni pracownika. Sytuacja ta dotyczy wielu firm w Unii Europejskiej, polscy przedsiębiorcy także mają problemy z rekrutacją. Trzeba pamiętać o tym, że brak pracowników wpływa negatywnie na kondycję firm i to pod wieloma względami. Nie można wobec tego bagatelizować realnego ryzyka związanego z brakiem odpowiedniej kadry. Bez pracowników nie będzie osób, które wykonają powierzone zadania, więc pojawią się przestoje, a to już rozpoczyna całą kaskadę problemów. Niestety nie jest łatwo kogoś zastąpić, uzupełnianie braków kadrowych stało się obecnie nie lada wyzwaniem, a czas to przecież pieniądz.

Stopa bezrobocia jest obecnie zdecydowanie niższa niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Wakatów cały czas przybywa, ale nie ma rąk do pracy. Oczywiście zawsze ktoś się znajdzie, ale firmom zależy na wykwalifikowanych i doświadczonych pracownikach. Tutaj pojawia się już problem, bo brakuje właśnie specjalistów, inżynierów, jednym słowem wysoko wykwalifikowanych kandydatów. Kolejną kwestią jest to, że mają oni duże oczekiwania względem wynagrodzenia. Warto też podkreślić, że znaczenie ma nie tylko płaca, ale też docenienie, przyjemna atmosfera w pracy, poczucie spełnienia. Pracownicy są coraz bardziej świadomi, dlatego nie wystarczy już comiesięczny wpływ na konto. Minęły już czasy, gdy pracowało się w jednej firmie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Nastąpiła rotacja pracowników. Konieczne stało się usprawnienie komunikacji z nimi, wprowadzenie systemu motywacyjnego, docenianie ich.

Skąd szybko pozyskać sprawdzonych pracowników na konkretne stanowiska?

W przypadku braku wykwalifikowanych pracowników i trudnościach w ich pozyskaniu warto zastanowić się nad outsourcingiem usług. Jest to skuteczny sposób na obniżenie kosztów i usprawnienie zarządzania firmą. Obecnie jest wiele agencji, które umożliwiają wzięcie pracowników w leasing, czyli wypożyczenie ich na określony czas. Usługi agencji pracy tymczasowej są wliczane do kosztów zewnętrznych, co przekłada się dla firmy na spore oszczędności. Procesem rekrutacji i zatrudniania pracowników zajmuje się firma outsourcingowa. Dobiera oni właściwych pracowników na konkretne stanowiska, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami pracodawcy. Przedsiębiorca nie musi zajmować się sprawami administracyjnymi, a może pozyskać specjalistów z danej branży. Można zażegnać problemy w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *