CV

Istotne informacje na temat Curriculum Vitae

Curriculum Vitae to kluczowy dokument w procesie rekrutacji, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe sporządzenie. Dobrze dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tworzenia tego rodzaju dokumentów.

Co powinno zawierać CV?

Curriculum Vitae to dokument, w którym powinny być zawarte wszystkie istotne informacje na temat sytuacji zawodowej pracownika. W porządku chronologicznym przedstawia się w nim swoje miejsca pracy wraz z wyszczególnionymi stanowiskami oraz zakresem obowiązków. Oprócz tego w CV podaje się również ukończone szkoły wraz z kierunkami kształcenia, a także ewentualne kursy i szkolenia, które były realizowane. W CV należy również zawrzeć podstawowe dane osobowe oraz kontakt do siebie.

Czy CV się podpisuje?


Curriculum Vitae jest dokumentem, który nie wymaga podpisu pracownika. Nie jest to pismo skierowane do pracodawcy, a jedynie charakterystyka doświadczenia zawodowego kandydata. Dodatkowo dokument bardzo często tworzony jest w wersji elektronicznej, która nie wymaga podpisu. Podpis na CV powinien być złożony jedynie w sytuacji, gdy wymaga tego potencjalny pracodawca.

Czy CV może mieć 2 strony?


Wiele osób zastanawia się, czy CV może mieć dwie strony. Zazwyczaj powinno się zmieścić wszystkie informacje na temat swojej kariery zawodowej na jednej stronie. Jednak jeśli jest ich więcej to nie ma przeszkód, aby CV zawarte było na dwóch stronach. Nie jest to w żaden sposób zabronione.

Jaka czcionka w CV?


Curriculum Vitae to dokument charakteryzujący doświadczenie zawodowe pracownika, dlatego powinien być stworzony w pełni profesjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór standardowych czcionek, takich jak Times New Roman, które będą dobrze widoczne podczas czytania. Powinno się unikać nieczytelnych czcionek, które mogą stanowić problemy podczas analizowania CV. Najlepiej zastosować czcionkę 12, jednak dopuszczalna jest również 10 lub 11, jeśli pragnie się zmieścić dużo informacji na jednej stronie.

Jaki format CV na OLX?


Na OLX można załączyć jedynie CV o wskazanych formach. Wśród nich można wymienić .doc, .odt, .pdf lub .docx. Oprócz tego wielkość ładowanego pliku nie powinna przekraczać 2 MB. Warto zadbać o załączenie prawidłowego formatu CV na OLX, ponieważ tylko wtedy będzie istniała możliwość brania udziału w rekrutacji poprzez portal.

Czy CV można napisać odręcznie?


CV jest dokumentem, który jest niezbędny w procesie rekrutacji, dlatego powinno się zadbać o jak najlepszą jego formę. Dlatego warto sporządzić dokument w wersji elektronicznej, zwłaszcza że w obecnych czasach najczęściej rekrutacje również odbywają się w formie online. Jednak napisanie CV odręcznie nie jest zakazane, a więc, jeśli osoba poszukująca pracy nie ma innej możliwości to może w tej formie przygotować swój dokument.

Czy CV musi zawierać zdjęcie?


Standardowo tworzone Curriculum Vitae nie musi mieć dołączonego zdjęcia, ponieważ nie jest to wymagane. Dlatego możliwe jest dostarczenie przyszłemu pracodawcy CV bez zdjęcia. Jednak niektórzy pracodawcy w ogłoszeniach o pracę podkreślają wymóg przesłania dokumentu ze zdjęciem. Realizacja tego wymagania zależy jedynie od woli pracownika, ponieważ formalnie nie ma takiego obowiązku. Dodatkowo pracodawca nie może oceniać przyszłych pracowników po wyglądzie.

Jaka klauzula w CV?


W każdym CV przesłanym pracodawcy powinna znajdować się klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji procesu rekrutacji na wskazane w ogłoszeniu stanowisko. Bez umieszczenia klauzuli pracodawca nie będzie mógł przetwarzać CV, dlatego warto zadbać o to, aby informacje były aktualne i w pełni widoczne.

Czego nie pisać w CV?


W CV powinny być zawarte jedynie najważniejsze informacje na temat ukończonych szkół oraz doświadczenia zawodowego pracownika biorącego udział w procesie rekrutacji. Nie warto podawać zbyt dużej ilości szczegółów oraz oczywiście nie powinno się kłamać w CV. Dokument powinien być zwięzły oraz poprawny pod względem ortograficznym, gramatycznym oraz stylistycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *