Podwyżki płac w czasach pandemii

Rotacja na rynku zatrudnienia w obecnych czasach staje się coraz większa i stanowi to pewien problem dla pracodawców. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami.

Aktualna sytuacja na rynku pracy


Od jakiegoś czasu w sieci krąży pogląd, że rynek pracownika w czasach pandemii staje się jedynie marzeniem, a na pracodawcach nie ciąży żadna presja płacowa. Każdy pracownik pragnie utrzymać swoją posadę, nawet jeśli miałby zarabiać mniejszą ilość pieniędzy. Jednak tak zwana niewidzialna ręka rynku funkcjonuje niezależnie od pandemii. Zgodnie z danymi GUS, przeciętna wypłata wynosiła 5802,48 zł, co oznacza, że przeciętny człowiek zyskał podwyżkę w granicach około 516 zł. Stanowi to jedną dziesiątą jego wypłaty.

Ryzyko zwolnienia się


Z badań rynku wynika, że niewielka ilość Polaków decyduje się iść do swojego szefa po podwyżkę. Jednak przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest wyłącznie pandemia. Większość osób w ostatnim czasie dostała podwyżkę, jeśli jej nie dostała to z tego powodu planuje zmienić pracodawcę. W tym przypadku pojawia się dość istotne pytanie, jak zatrzymać pracownika w firmie? Jednak nie ma na nie w pełni jednoznacznej odpowiedzi, a pracodawca powinien dokładnie przeliczyć swoje fundusze.

Płaca minimalna

Na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego konsultuje się zarówno strona rządowa, jak i pracodawcy oraz związkowcy. Propozycja rządu co do płacy minimalnej w 2022 roku to 3000 zł, czyli o 200 zł więcej niż w roku ubiegłym. Pracodawcy zgodzili się na taką propozycję, jednak związkowcy nie. A więc posiedzenie nie zakończyło się pozytywnym kompromisem dla wszystkich stron. Najbardziej prawdopodobny jest fakt, że przez rząd zostanie przyjęta wcześniej zaproponowana stawka, czyli 3000 zł.

Inflacja


Argumenty związkowców oraz pracowników są niezwykle ważne. Aktualnie inflacja sięga nawet 4 procent, a więc podwyżki płac są nieuniknione w wielu przypadkach. Dodatkowo w wielu branżach ceny usług w znaczący sposób rosną. Wśród nich można na przykład wymienić branżę budowlaną, w której pracownicy wraz ze wzrostem cen usług liczą również na wzrost swojego wynagrodzenia. Jeśli go nie będzie to pracownik bez większych trudności zmieni pracodawcę.

Ręce do pracy

W obecnych czasach na rynku pracy istnieje dość silna konkurencja. Niewystarczająca podaż pracowników sprawia, że wynagrodzenia rosną. Rotacja na rynku zatrudnienia jest więc spowodowana wzrostem płac, ponieważ wielu osobom po prostu opłaca się zmienić pracę na lepiej płatną. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy w tym przypadku będzie skorzystanie z usług agencji pracy, która oferuje leasing pracowników z Ukrainy. Jest to korzystne pod względem finansowym oraz zapewnia ciągłość zatrudnienia pracowników, co ma bardzo duże znaczenie w wielu branżach.

Powrót pandemii

Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały pensje w przypadku powrotu pandemii. Jednak taką sytuację trudno w jednoznaczny sposób określić, ponieważ pensje mogą zarówno rosnąć, jak i spadać, co jest zależne od wielu czynników. Powrót pandemii może spowodować zahamowanie podwyżki płac dla wielu osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *