Jak wynika z najnowszego raportów płacowych ponad 90% pracodawców ma plany rekrutacyjne na 2022 rok. W dużej mierze dotyczą one pracowników etatowych, ale aż 1/3 firm zamierza nawiązać współpracę B2B a kolejne 30% poszukiwać będzie pracowników tymczasowych i zewnętrznych. Około 80% pracodawców przewiduje, że może mieć problem z rekrutacją pracowników o pożądanych kompetencjach i doświadczeniu.
Poszukiwania pracowników a branża
Rekrutacja nowych pracowników dotyczyć będzie zwłaszcza branż, które silnie się rozwijają (IT, czy przemysł) oraz branż, w których występuje wysoka rotacja pracowników (sprzedaż, hotelarstwo i turystyka).
Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno specjaliści, którzy obecnie mogą wybierać spośród kilku ofert, jak i pracownicy wykonujący proste prace w produkcji przemysłowej. Zwłaszcza w wypadku tych drugich wysoce prawdopodobne jest, że pracodawcy będą korzystali z agencji, które zajmują się leasingiem i outsourcingiem pracowników.
Na polskim rynku bardzo dobrze funkcjonują pracownicy ze Wschodu, którzy dzięki takim agencjom znajdują zatrudnienie i nie muszą martwić się o załatwienie niezbędnych formalności.
Walka o pracowników
W 2020 roku światowy system ekonomiczny zwolnił w obliczu pandemii i niewielu pracodawców miało odwagę snuć plany na kolejne lata. Od czasu, gdy gospodarka obudziła się po ogłoszonym na kilkanaście tygodni lockdownie, rosną zarówno płace, jak i zapotrzebowanie na nowych pracowników. Wszystko wskazuje na to, że rok 2022 będzie czasem pod znakiem walki o pracowników.
Ci najbardziej zaangażowani będą mogli liczyć na stałe zatrudnienie w firmach o stabilnej sytuacji. Prognozy na najbliższe miesiące są optymistyczne – ponad połowa firm planuje rekrutację w związku z przewidywanym rozwojem biznesu.
Rynek pracownika
Rośnie fala oczekiwań płacowych, co bez wątpienia powiązane jest także z rosnącą inflacją. Tym samym pracodawcy, nie chcąc tracić zasobów kadrowych, podnoszą pensje i starają się zatrzymać najlepszych dodatkowymi benefitami.
Dla pracowników, tuż po satysfakcjonującym wynagrodzeniu, najważniejszym kryterium przy podjęciu pracy jest stabilność zatrudnienia oraz ciekawe projekty i wyzwania.
Już w 2021 roku wynagrodzenia w firmach rosły. 60% respondentów otrzymało podwyżkę w ubiegłym roku. Co ważne, aż 3/4 firm uwzględniło w planach finansowych na 2022 rok podwyżki dla pracowników.
Wyzwania dla kadry HR
Ostatni rok dla branży produkcji był dość niestabilny. W wielu zakładach dominowała zmienność liczby zamówień, co skutkowało koniecznością korzystania z pracowników tymczasowych, aby spełnić założone plany produkcyjne.
Pracownicy HR, stojąc w obliczu tych wyzwań, wielokrotnie decydowali się na wykorzystanie potencjału agencji, które zajmują się profesjonalną rekrutacją pracowników tymczasowych. Tym samym znalezienie pracowników o odpowiednich kompetencjach zostało złożone na barkach firm trudniących się leasingiem i outsourcingiem pracowniczym.
Podmioty te z dużym sukcesem spełniają swoją rolę i dostarczają firmom solidnych pracowników. Ci zaś mogą być pewni legalnego zatrudnienia na rynku pracy, który – wiele na to wskazuje – będzie rynkiem pracownika.