Problemy z pozyskaniem pracowników

Problemy z pozyskaniem pracowników

Praca w logistyce wymaga wiedzy i doświadczenia, niestety nie jest łatwo znaleźć wykwalifikowanego pracownika, który pomoże firmie się rozwijać i osiągać założone cele biznesowe. Odwieczną bolączką pracodawców są problemy z rekrutacją, a braki kadrowe to poważny problem dla przedsiębiorstwa. Wiąże się to z przestojami i niemałymi stratami finansowymi. Niedobory kandydatów w logistyce pogłębiają się, dlatego warto poszukać pomocy w agencji pracy, coraz większą popularnością cieszy się outsourcing pracowniczy, czyli sposób na szybkie i relatywnie tanie zwiększenie mocy przerobowych w firmie.

Praca jest, ale brakuje pracowników?

Niektórzy narzekają na duże bezrobocie, ale w niektórych firmach wręcz brakuje pracowników i pracodawcy ubiegają się o nich. Z niedoborem wykwalifikowanych kadr borykają się przede wszystkim firmy działające w szeroko pojętej logistyce. Widać wyraźnie deficyt inżynierów, operatorów maszyn i magazynierów. Z czego to wynika? Brak doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników jest tylko pozorny. Problem tkwi w tym, że potencjalni kandydaci mają wygórowane oczekiwania względem wynagrodzenia. Warto od razu podkreślić, że problemy z rekrutacją są widoczne nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Coraz trudniej obsadzić stanowiska pracy spedytorami, specjalistami do spraw zarządzania, kierownikami zarządzającymi zespołami. Są to osoby niezwykle istotne, które czuwają nad szeregiem procesów w firmie. Wystarczy, że pojawią się jakieś problemy w jednym obszarze, a wpłynie to niekorzystnie na kolejne. Przed logistykami staje wiele obowiązków do wypełnienia.

Wiele firm sięga po innowacyjne rozwiązania technologiczne i stara się zastąpić pracowników robotami, ale sztuczna inteligencja i autonomiczne pojazdy nie sprawdzą się w każdym obszarze logistyki. Jest to dodatkowa pomoc, ale nie rozwiązuje obecnego i pogłębiającego się problemu w postaci braku wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Pojawiają się kolejne trudności, bo kandydatom stawia się następne wymagania, które dotyczą specjalizacji i umiejętności korzystania z nowej technologii. Wszystko to niestety generuje dodatkowe koszty. Sektor e-commerce dynamicznie się rozrasta, rośnie zapotrzebowanie na pracowników mogących pochwalić się wysokimi kwalifikacjami. Logistyka jest ściśle związana z magazynowaniem, potrzebni są technicy i inżynierowie, którzy będą w stanie zoptymalizować i zautomatyzować łańcuch dostaw. Osoba doświadczona i wykwalifikowana, która jest mile widziana w każdej firmie, może rozważyć zmianę pracy, jeśli zaproponuje się jej korzystniejszą ofertę.

Co można zrobić?

Rozwiązaniem problemu dotyczącego deficytu pracowników z sektora logistyki może być outsourcing pracowniczy. Dużą chęcią do pracy wyróżniają się pracownicy z Ukrainy, którzy nie mają oporów przed podjęciem się ciężkich wyzwań ani wymagającymi warunkami pracy. Zajmą się sortowaniem, pakowaniem, układaniem i kompletowaniem towaru, załadunkiem do dalszej dostawy. Jeśli firma ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników, potrzebuje specjalistów, chce uniknąć braku ciągłości produkcji, to leasing pracowniczy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wystarczy przedstawić swoje potrzeby, oczekiwania i wymagania, a zostaną dobrani właściwi pracownicy na konkretne stanowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *