Brak ludzi do pracy

Brak ludzi do pracy

Aktualnie w serwisach ogłoszeniowych można znaleźć bardzo wiele ogłoszeń związanych z poszukiwaniem ludzi do pracy. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Ilość ogłoszeń o pracę

W ostatnim czasie ilość ogłoszeń o pracę diametralnie wzrasta. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich nawet o sto tysięcy mniej niż obecnie. Sytuacja dotyczy najpopularniejszych w Polsce portali ogłoszeniowych, takich jak OLX lub Praca.pl i Pracuj.pl. W pierwszych miesiącach poprzedniego roku sytuacja na rynku pracy była bardzo niepewna. Pracodawcy zastanawia się, czy istnieje konieczność zwalniania pracowników, czy też nie. Dlatego ogłoszeń o pracę w tym czasie było zdecydowanie mniej niż aktualnie. W tamtym okresie najważniejszym zadaniem było utrzymanie obecnego stanu zatrudnienia i nie rekrutowanie nowych pracowników.

Rosnąca liczba oferta

Można zauważyć, że od początku bieżącego roku liczba ofert pracy wciąż się powiększa, co jest bardzo korzystne dla pracowników poszukujących zatrudnienia. Brak ludzi do pracy to poważny problem dla pracodawców, dlatego rozpoczęli rekrutacje na szeroką skalę, nawet mimo kryzysu. W samym czerwcu opublikowano nawet osiemdziesiąt tysięcy ogłoszeń o pracę. Jest to w bezpośredni sposób związane z luzowaniem restrykcji, a także bardzo korzystnymi prognozami na przyszłość. W tym roku zwiększona ilość ofert pracy związana jest również z uruchomieniem programu szczepień, który w zeszłym roku był bardzo niepewny.

Popularne branże

W obecnym czasie niektóre branże są bardziej popularne niż inne. Dlatego poziom zatrudnienia w nich znacząco wzrasta. Przede wszystkim wśród najatrakcyjniejszych branż można wyszczególnić budownictwo oraz branżę remontową, która przeżywa prawdziwy rozkwit. Jednak w roku ubiegłym również te branże cieszyły się dość dużą popularnością wśród pracodawców. Na drugim miejscu jest branża gastronomiczna, a na trzecim transport oraz spedycja, które również przeżywają znaczący rozkwit.

Praca zdalna

Aktualnie na znaczeniu bardzo zyskała również praca zdalna, która jest wykonywana przez sporą ilość pracowników. Dlatego zwiększyła się również ilość ofert pracy w takiej branży jak IT. Oprócz tego przybywa również stacjonarnej pracy w gastronomii, co związane jest przede wszystkim z luzowaniem obostrzeń oraz otworzeniem restauracji. Duża ilość pracy w gastronomii związana jest również z brakiem chętnych do wykonywania tego rodzaju zadań zawodowych, co dotyczy w szczególności osób młodych. Warto to wziąć pod uwagę.

Usługi


W poprzednim roku największe restrykcje dotyczyły świadczenia dość zróżnicowanych usług. Wśród nich można przede wszystkim wymienić usługi gastronomiczne, ale także usługi hotelarskie oraz turystykę. Wprowadzone restrykcje mają bardzo duży wpływ na gospodarkę kraju. Dlatego po ich zniesieniu można przewidywać, iż nastąpi tak oczekiwane odbicie. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych branżach pracownicy w ogóle nie są poszukiwani. Dotyczy to między innymi hostess oraz osób roznoszących ulotki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *