Cudzoziemcy w polskich urzędach

Cudzoziemcy w polskich urzędach? Już niedługo może powstać ustawa

Prognozy specjalistów dotyczące sytuacji zatrudnienia w administracji wskazywały, że będzie to obszar niezwykle pożądany w kontekście niepewnej sytuacji epidemicznej. Dziś już wiemy, że pandemia nie wpłynęła znacząco na popyt zatrudnienia w administracji publicznej. Wciąż wakatów na stanowiskach urzędowych jest bardzo dużo, a biorąc pod uwagę statystyki sprzed kilku lat, liczba chętnych zmalała nawet kilkukrotnie. Czy już wkrótce polska administracja otworzy się na pracowników zagranicznych, a cudzoziemcy w polskich urzędach znajdą swoje zatrudnienie? Wiele wskazuje, że ten scenariusz jest realny.

Rekordowe niskie zainteresowanie pracą w administracji publicznej

Obecne zasady związane z pracą w służbie cywilnej wymagają posiadania obywatelstwa polskiego przez kandydata. Podobnie jest w innych działach administracji, w których po prostu nie zatrudnia się osób spoza Polski. Liczba wolnych stanowisk jest jednak tak duża, że w naszym kraju brakuje osób, które chciałyby spróbować swoich sił w pracy w urzędzie. Wśród czynników związanych z niknącą atrakcyjnością tego typu zatrudnienia wymienia się:

*stosunkowo niskie stawki za pracę na pełen etat,
*trudność w osiągnięciu szybkiego awansu,
*monotonię pracy – częste wykonywanie tych samych zadań,
*konieczność dojeżdżania do urzędów – nawet w dobie powszechnej pracy zdalnej.

Czy cudzoziemcy w polskich urzędach będą już niedługo zatrudniani?

Jak wskazują niektóre media sytuacja związana z zatrudnieniem w administracji nie napawa optymizmem. W niektórych gminach dochodzi do sytuacji, w których żaden kandydat nie zgłasza się do procesu rekrutacyjnego. Takie okoliczności stały się przyczynkiem do ogólnopolskiej debaty dotyczącej tego, czy cudzoziemcy w polskich urzędach byliby rozwiązaniem takiego problemu. Okazuje się, że jest to scenariusz całkiem prawdopodobny. Pozwoliłoby to wypełnić lukę związaną z niewielkim zainteresowaniem etatami w służbie cywilnej. Czy to jednak rozwiązanie dobre z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa? Nie łatwo to prognozować – wydaje się jednak, że polska administracja nie będzie miała za dużo alternatyw i już niedługo powstanie ustawa, która zezwoli na pracę cudzoziemców w administracji na szerszą skalę

Czy więcej obcokrajowców znajdzie angaż w polskich urzędach?

Nie oznacza to jednak, że do tej pory osoby spoza granicy Polski nie znajdowały zatrudnienia w urzędach – wręcz przeciwnie. Jest to jednak proces na niewielką skalę – w ciągu ostatnich kilkunastu lat ledwie ponad 100 osób spoza Polski aplikowało na stanowiska pracownicze w administracji. Dużym problemem jest kwestia biegłego posługiwania się językiem polskim, co zniechęca osoby do starań o nową posadę w służbie cywilnej. Do tej pory cudzoziemcy w polskich urzędach piastowali stanowiska pomocnicze i doradcze, nie mając żadnego wpływu na decyzyjność w określonych obszarach. Wiele wskazuje na to, że przygotowywana ustawa także dotknie tego tematu i nieco zwiększy możliwości osób urodzonych poza Polską, np. w kontekście uzyskania awansu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *