praca jest, brak pracowników

Praca jest, ale brakuje pracowników

Firmy chcące się rozwijać, generować jeszcze większe zyski, powinny zainteresować się rynkiem międzynarodowym. UE stoi otworem, ale przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez wystarczających mocy przerobowych. Jeszcze do niedawna bezrobocie było poważnym problemem, obecnie pracowników wręcz brakuje. Minęły czasy, w których pracodawcy mogli przebierać do woli w kandydatach, bo liczba osób biernych zawodowo cały czas spada. Brakuje rąk do pracy, fachowcy mają już zatrudnienie albo wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków. Nie jest to dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej przyjmuje się do pracy cudzoziemców, czyli emigrantów zarobkowych.

Bezrobocie maleje, ale nie dla wszystkich jest to dobra wiadomość

O EU można powiedzieć wiele złego, ale nie brakuje też pozytywów. Integracja z Unią Europejską pozwoliła na zmniejszenie bezrobocia, za co wiele osób jest bardzo wdzięczna. W efekcie eksportu z UE do innych krajów powstało wiele miejsc pracy. Nastąpiło przyspieszenie tempa rozwoju gospodarki, a to dla każdego kraju jest niezwykle istotne i korzystne. Wspólny rynek otworzył szereg nowych możliwości, przed polskimi firmami stanęła szansa na handel międzynarodowy i wiele z nich skorzystało z niej. Możliwe stało się dotarcie do szerszego grona obrońców, zagranicznych kontrahentów, nowych rynków zbytu. Polscy przedsiębiorcy uzyskali dostęp do nowych rozwiązań technologicznych, co pomogło usprawnić dotychczasowe procesy, stać się bardziej konkurencyjnym i nawet uzyskać atrakcyjniejsze marże Trzeba jednak mieć na uwadze to, że z rozwojem firmy wiąże się też wzrost zapotrzebowania na pracowników. Niestety obecnie nie jest łatwo znaleźć odpowiednią osobę na wybrane stanowisko pracy. Fachowcy mają wysokie wymagania względem potencjalnego pracodawcy, mogą wręcz przebierać w ofertach, kusi ich również zagraniczny rynek i perspektywa wyższych zarobków.

Jak rozwiązać problem z brakami kadrowymi w firmach?

Niestety nadal problemem są duże różnice między wynagrodzeniem oferowanym przez pracowników zagranicznych a polskich. Pod względem poziomu płac Polska jest daleko w tyle w porównaniu z innymi krajami zachodnimi. Oczywiście po wejściu do UE sytuacja poprawiła się, wzrosły pensje i poziom życia. Niemożliwe byłoby jednak podnoszenie płac bez wzrostu efektywności, zastosowania nowoczesnych technologii i usprawnienia zarządzania. Jako że rynki zagraniczne zostały otwarte, to niestety wiele osób podjęło decyzję o emigracji zarobkowej. Sporo Polaków wyjechało, a liczba emigrantów cały czas wzrasta. Nie jest to jednak dobre dla polskich przedsiębiorców, którym brakuje mocy przerobowych, a to już odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu całej firmy. Jak widać, każdy medal ma dwie strony. Na szczęście jest wiele sposobów na rozwiązanie problemu z ograniczoną podażą w pracy. Przykładem będzie napływ cudzoziemców do Polski, szczególnie z Ukrainy. Są to osoby bardzo chętne do pracy za oferowane im wynagrodzenie, nawet w trybie wielozmianowym. Szybkim sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest leasing pracowniczy. Pośrednik zajmie się całym procesem rekrutacji i rozliczeniem pracowników z Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *