Pracownicy tymczasowi z Ukrainy – ile wydają w Polsce na życie?

Jak wskazują dane statystyczne, tylko 15% pracowników tymczasowych pochodzących z Ukrainy nie jest zadowolonych z warunków pracy oraz życia, jakie mają w Polsce. To najwyższy wynik w ostatnich kilku latach. Z czego wynika tak duże zadowolenie pracowników z warunków, jakie oferują im pracodawcy?

Trudne czasy pandemii

Pandemia, która wybuchła w naszym kraju w 2020 roku sprawiła, że wielu Ukraińców było zmuszonych do powrotu do swojego kraju. Sytuacja gospodarcza większości osób była jednak jasna – ponowny przyjazd do Polski był konieczny. Lepsze zarobki i wizja bezrobocia są głównymi przyczynami, jakie wskazują pracownicy tymczasowi z Ukrainy, gdy są pytani o powód swojej emigracji. Polska, która graniczy z Ukrainą, wydaje się być idealnym celem dla większości obywateli drugiego z wymienionych państw.

Co ciekawe, wydawać by się mogło, że pandemiczne czasy są trudne dla większości, a co za tym idzie – poziom zadowolenia również powinien być niższy. Jednak w przypadku pracowników tymczasowych pochodzących z Ukrainy – wyniki sondażu z ostatniego przed pandemicznego roku wskazywały, że zadowolonych z warunków pracy jest 75% zatrudnionych.

Ile wydają w Polsce pracownicy z Ukrainy?

Ukraińcy w Polsce wydają – jak na realia większości Polaków – niewiele. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez „Rzeczpospolitą”, niespełna 40% badanych nie wydaje więcej niż 600 zł miesięcznie, a zaledwie 20% Ukraińców wskazuje, że ich wydatki w skali miesiąca przekraczają tysiąc złotych.

Biorąc pod uwagę obecne ceny oraz galopującą inflację można by uznać, że pracownicy z Ukrainy żyją w skrajnie trudnych warunkach, jednak nie jest to prawda. Większość osób pochodzących spoza wschodniej granicy i zatrudnionych na terenie Polski otrzymuje dość duże wsparcie od pracodawców, a jest nim darmowe mieszkanie. Tak jest: ponad 2/3 pracowników tymczasowych z Ukrainy może liczyć na bezpłatne zakwaterowanie w mieszkaniach pracowniczych. Choć w większości przypadków, Ukraińcy muszą mieszkać po kilka osób – nie narzekają, bowiem to sprawia, że ich wydatki znacząco spadają, a to z kolei – umożliwia im lepsze wspieranie najbliższych.

Dodatkowe benefity dla Ukraińców

Pracownicy z Ukrainy mogą liczyć na darmowe mieszkanie, które opłacają pracodawcy. Dzięki temu kwoty, jakie muszą oni wydawać na życie w Polsce zdecydowanie spadają, a co za tym idzie – pracownicy tymczasowi zyskują możliwość wspierania najbliższych, którzy pozostali w kraju, przelewami. Zdecydowana większość osób, które zostały o to zapytane, przekazuje rodzinie około 500 zł w skali miesiąca, a 40% respondentów miesięcznie wykonuje przelew na kwotę przekraczającą 1000 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe, Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem z punktu widzenia osób z Ukrainy, poszukujących źródła pewnego i atrakcyjnego dochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *