Powrót rynku pracownika po pandemii

Powrót rynku pracownika po pandemii

Oczekiwania finansowe pracowników po pandemii diametralnie się zwiększyły. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat i zapoznać się z aktualnymi danymi z tym związanymi.

Motywacja do pracy

Motywacja do podjęcia pracy może być bardzo zróżnicowana. Całkiem niedawno pracowników motywowała świetna atmosfera podczas pracy, a także spotkania integracyjne. Jednak w obecnych czasach, gdy najczęściej wykonywana jest praca zdalna z domu, te formy motywacji straciły na znaczeniu dla pracowników. Aktualnie dla większości osób największe znaczenie ma otrzymywane wynagrodzenie, które stało się jednym z najsilniejszych motywatorów. To właśnie odpowiedni poziom wynagrodzenia sprawia, że pracownik podejmuje decyzję związaną z pozostaniem w danym miejscu pracy lub jego opuszczeniem.

Skok płac

Aktualnie w wielu branżach stawki wynagrodzenia bardzo wzrosły. Dotyczy to w szczególności przemysłu, gdzie inżynierowie projektów mogą zarobić nawet dwadzieścia procent więcej niż wcześniej. Dodatkowo wielu pracowników zaczyna być poszukiwanych w branży e-commerce, gdzie zdecydowanie brakuje specjalistów oraz menedżerów wyższego szczebla. Rynek pracownika po pandemii powrócił i to ze zdwojoną mocą. Wynika to z oczekiwań płacowych pracowników z różnych branż. W każdej branży pracownicy podczas zmiany zatrudnienia oczekują wyższych niż wcześniej zarobków. Skok płac dotyczy w szczególności takich branż jak IT oraz e-commerce.

Rotacja specjalistów

Powrót rynku pracownika nastąpił na skutek bardzo dużej rotacji pracowników, która odbywa się w różnych branżach. Połowa przebadanych pracowników jest gotowa na zmianę pracy, jeśli zostaną im zaproponowane lepsze warunki płacowe niż obecnie. Natomiast działalność rekruterów w obecnych czasach staje się coraz bardziej intensywna, ponieważ specjaliści wyższego szczebla i menedżerowie są bardzo poszukiwaniu na rynku pracy w wielu branżach. Poziom wynagrodzeń w tych zawodach wzrósł o około dwadzieścia pięć procent, jeśli porównuje się rok poprzedni.

Konkurencja

Podwyżki w branży IT mogą sięgać nawet czterdziestu procent. Dotyczy to takich zawodów jak inżynier danych, architekt danych, a także programista Java. Niektórzy specjaliści nawet decydują się na udział w trzech lub czterech rekrutacjach jednocześnie, aby spośród oferowanych propozycji wybrać dla siebie najkorzystniejszą. Podwyżka płac związana jest również z większym poziomem konkurencyjności na rynku, a także otwieraniem w Polsce zagranicznych centrów usług wspólnych, które zatrudniają stosunkowo spore ilości specjalistów mających doświadczenie w zawodzie.

Rosnące oczekiwania

Oczekiwania pracowników różnych branż wciąż rosną. Dotyczy to w szczególności IT oraz przemysłu, gdzie ciężko o specjalistów. Oczekiwania finansowe niektórych pracowników znacząco przewyższają budżety przedsiębiorstw na ten cel. Nowa praca najczęściej oznacza wyższe dochody. Aktualnie jest to zwłaszcza teraz, gdy po pandemii przedsiębiorstwa wciąż poszukują nowych pracowników, którzy są specjalistami w swojej branży.

Potrzebujesz pracowników z branży przemysłowej, produkcyjnej, logistycznej, rolnej? Zadzwoń, znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *